CV voordeel van SGLT-2 remmers van toepassing in de meeste wereldregio’s, blijkt uit klinische data
ACC 2018 De CVD-REAL 2 vergeleek starten met SGLT-2i met andere glucoseverlagende middelen in Azië-Pacific, Midden-Oosten en Noord-Amerika en vond behoorlijk consistente voordelen in deze regio’s.
Lower Risk of Cardiovascular Events and Death Associated with Initiation of SGLT-2 Inhibitors versus Other Glucose Lowering Drugs – Real World Data Across Three Major World Regions with More Than 400,000 Patients: The CVD-REAL 2 StudyNieuws - 12 mrt. 2018
Introductie en methoden
Eindpuntenstudies hebben een lager risico op CV events na behandeling met sodium-glucose cotransporter-2 remmers (SGLT-2i) laten zien in patiënten met type 2 diabetes (T2DM), van wie de meesten bestaande CVD hadden. CVD-REAL was een grote, internationale farmaco-epidemiologische studie die aantoonde dat SGLT-2i geassocieerd waren met vergelijkbare CV-effecten, gezien met verschillende middelen en in een veel bredere populatie van T2DM patiënten die gezien worden in de klinische praktijk, ten opzichte van de eindpuntenstudies. Deze analyses richten zich echter alleen op sterfte door alle oorzaken en hartfalen (HF). Bovendien includeerden ze alleen patiënten uit de VS en Europa, hoewel de meeste patiënten met T2DM buiten deze regio’s wonen, in Azië-Pacific en het Midden-Oosten. Patiënteigenschappen, behandelpatronen en type complicaties variëren tussen de regio’s, maar goed opgezette vergelijkende effectiviteitstudies naar CV uitkomsten van antidiabetische therapie zijn schaars buiten de VS en Europa.
De CVD-REAL 2 studie beoogde daarom om de relatie tussen starten met SGLT-2i ten opzichte van andere glucoseverlagende middelen (GLD) en een brede range van CV uitkomsten (sterfte door alle oorzaken, hospitalisatie voor HF (HHF), myocardinfarct (MI) en stroke) in patiënten met T2DM uit de volgende grote regio’s: Azië-Pacific, Midden-Oosten en Noord-Amerika. 235064 patiënten op SGLT-2i werden middels propensity-matching gelinkt aan patiënten op GLD (gemiddelde leeftijd: 57 jaar).
Belangrijkste resultaten
- Over alle regio’s bekeken liet SGLT-2i een lagere frequentie van sterfte door alle oorzaken zien dan GLD (HR: 0.51, 95%CI: 0.37-0.70, P<0.001, n=442686).
- De regio’s lieten verschillen zien in het behandeleffect op totale sterfte, met het grootste effect van SGLT-2i in Australië (HR: 0.32, 95%CI: 0.27-0.38, n=27442), en het kleinste in Korea (HR: 0.72, 95%CI: 0.67-0.77, n=336644). In Singapore werd een niet-significant effect gezien (HR: 0.75, 95%CI:- 0.38-1.47, n=2726).
- Over alle regio’s bekeken was SGLT-2i geassocieerd met een lager risico op HHF (HR: 0.64, 95%CI: 0.50-0.82, P=0.001). Het behandeleffect op HHF varieerde van groot in Canada (HR: 0.36, 95%CI: 0.24-0.56, n=16064) tot minder in Korea (HR: 0.87, 95%CI: 0.82-0.92).
- Over alle regio’s bekeken bleek SGLT-2i geassocieerd met een lager risico op MI (HR: 0.81, 95%CI: 0.74-0.88, P<0.001), maar alleen Korea liet een 95%CI zien dat 1 niet omvatte (HR: 0.81, 95%CI: 0.74-0.89).
- Over alle regio’s bekeken was SGLT-2i geassocieerd met een lager beroerterisico (HR: 0.68, 95%CI: 0.55-0.84), met meer variatie in de 95%CI’s.
- Subgroepanalyse op basis van bepaalde CVD manifestaties op baseline liet geen significante interacties met behandeleffecten van SGLT-2i zien.
Conclusie
Deze grote, internationale studie, uitgevoerd in drie grote wereldregio’s, in meer dan 400000 patiënten, liet zien dat starten met SGLT-2i in patiënten met T2DM, ten opzichte van GLDs, geassocieerd was aan een lager risico op sterfte, HHF, MI en beroerte. Hoewel specifieke effecten varieerden tussen de regio’s, was de richting van de verbanden over het algemeen consistent tussen de landen. Deze bevindingen suggereren dat de CV effecten van SGLT-2i ook gelden voor andere etniciteiten en raciale achtergronden, geografische regio’s en over het CV risico continuüm.
Disclosures
Onze berichtgeving is gebaseerd op de op het ACC-congres verstrekte informatie
Het ACC journaal 2018 wordt mogelijk gemaakt door Amgen en Novartis.